pondelok 20. júla 2015

Vianoce v júli

Predminulý víkend sa konala československá akcia s názvom Vánoce v zimě/Mid-Winter Christmas vo Wellingtone. Išlo, ako ste sa už určite stihli dovtípiť, o oslávenie falošných Vianoc v strede novozélandskej zimy so všetkým, čo k tomu patrí. Bola štedrovečerná večera v podobe rybacej polievky (ktorá pre Západoslovenku nie je veľmi tradičná, ale bola výborná, takže nemám žiadne ďalšie výhrady), smaženej ryby, zemiakového šalátu, ako aj spievanie kolied a premietanie filmu S tebou mě baví svět. V tomto poradí. Takisto nechýbalo ani detské vystúpenie organizované československou škôlkou vo Wellingtone, o ktorej som ani nevedela, že existuje a ktorá funguje jeden deň do týždňa, aby sa české a slovenské deti učili komunikovať aj v rodnom jazyku svojich rodičov...či kvíz o fľašu Becherovky, ktorý sme ja a zvyšok môjho týmu vyhrali. A že otázky to neboli až také jednoduché! Schválne, viete, z ktorého stromu sa u nás vyrábali lyže? Alebo aké bolo prvé auto vyrobené v Čechách?

Akcie sa zúčastnilo asi 70 ľudí, čo prekonalo moje očakávania. Poznala som z tohto počtu až štyroch, a to 2 z nich neboli ani Čechoslováci, ale Turci (manžel a švagriná mojej kamarátky-susedky). Na tento účel však toto a mnohé iné podujatia organizované československou komunitou na Zélande sú, na spoznávanie nových ľudí. Času na to bolo naozaj habadej, oficiálny začiatok bol o tretej poobede a čerešnička na torte v podobe filmu bola zjedená niečo po ôsmej. Večer to bol dobrý, aj keď postrádal rodinný kruh a zacnelo sa mi trošku za domovom...Ale tak už to raz chodí. Človek nemôže mať všetko, že?  

Po vypití výhernej ceny a zoznámení sa so 4 Terkami (z nejakého dôvodu sa každá Češka, s ktorou som sa zarozprávala, volala Tereza) sme opustili Poľský dom v Newtowne, kde sa celá tá vec páchala a namierili si to do tepla domova. Vonku bola skutočne kosa... Poprosím o zdržanie sa posmešných poznámok od vás zo severnej pologule. Lebo my vám to zasa vrátime na skutočný Štedrý deň! Keď opaľovačka na pláži bude u nás v plnom prúde. :)Red cod (alias treska) so zemiakovým šalátom1 komentár:

  1. čoooo to je aké super!!! že československá škôlka :D skoro som umrela :D

    OdpovedaťOdstrániť

Menovky