nedeľa 28. júna 2015

7 dôvodov, prečo je Nový Zéland najlepšou krajinou na svete

1. Žiaden jedovatý živočích, ktorý vás chce zabiť
Novy Zéland je naozaj mierumilovná krajina. Na rozdiel od susednej Austrálie sa to tu nehemží najnebezpečnejšími tvormi planéty, z ktorých mnohé ešte ani ľudské oko nespatrilo, ako by si jeden mohol myslieť. Nie je tu totiž NIČ jedovaté. Jediné, čo vás tu môže napadnúť a usmrtiť je azda len žralok pri kúpaní/surfovaní ďalej od pobrežia. Ale dokonca aj tieto tvory akoby nerady kazili dobré meno krajiny a ich útoky sú veľmi zriedkavé.
Veľa ľudí sa domnieva, že istý "white-tailed spider" (ako inak, privlečený z Austrálie, ehm, vďaka) je životu nebezpečný. Ja som bola toho istého názoru. Dokým ma táto potvora nepokúsala a nenaštudovala som si o nej viac než dosť. Pravda je taká, že vás po uhryznutí vyliečia antibiotiká (zobraté aj tri dni po incidente hovoriac zo skúsenosti), ak opuchnutie pretrváva a neskončíte so žiadnymi vážnymi následkami. Okrem psychickej ujmy na zdraví, ak ste arachnofobikom.
2. Najnižšia korupcia a kriminalita
Nový Zéland sa radí medzi najmenej skorumpované krajiny sveta, na druhom mieste hneď za Dánskom. Takisto je tu nízka kriminalita, takže sa kľudne môžete prechádzať večer po ulici a nebáť sa, že z kríkov na vás vyskočí nejaký šialenec. Samozrejme, sú miesta, ktoré sú výnimkou a kde by som vám to radšej neodporúčala, trebárs niektoré časti Aucklandu alebo Rotoruy, kde sú maorské gangy. V Christchurch sme však bežne nezamykali auto na ulici (niekedy ani vchodové dvere) a nik sa nedovážil oň ani len oprieť. 
3. Príroda, príroda, príroda
Najkrásnejšie scenérie sveta a panenská príroda. A to nepreháňam. Hory, sopky, gejzíry, ľadovce, oceán, jazerá, fjordy, vodopády, pláže...mám pokračovať?
4. Ľudia
Kiwáci sú veľmi milí ľudia. Sú vždy ochotní pomôcť, poradiť, rešpektujú vás ako cudzinca. Zakecávačky s predavačom v obchode sú tu bežné ako holé nohy v zime. "Ako sa máte?" na úvod, "aký ste mali dnes deň?" počas čakania na zabalenie tovaru do tašky (áno, balia vám tu veci v supermarkete do tašiek, žiadne Tesco-urob si sám) a ak ste obzvlášť sympatický, tak príde aj: "čo budete robiť cez víkend?" alebo: "odkiaľ máte ten krásny sveter?". Posledná otázka je, pochopiteľne, relevantná iba ak máte na sebe krásny sveter. :D
A čo je lepšie, tých ľudí to naozaj zaujíma!
5. Klíma
Nie, nie je to tropický ostrov, ako si mnoho ľudí myslí. Je tu ideálne mierne podnebie. V lete nezhoríte a v zime nezmrznete (ak si vnútri občas zakúrite, všakže). Priemerná ročná teplota je 10°C (na juhu) až 16°C (na severe).
6. Nízka populácia
Na dvoch ostrovoch s rozlohou 260 000 km²  žije iba 4,5 milióna ľudí. Z toho 1,4 mil. je v Aucklande, 400 000 vo Wellingtone, 360 000 v Christchurch, a tým by som skončila. Zvyšok je nerovnomerne roztrúsený a niekde stretnete široko-ďaleko iba ovcu. Prisťahovalcov tu nepribúda v hojnom počte vďaka striktnej imigračnej politike. Cudzincov si tu totiž vyberajú starostlivejšie ako miestny "Bachelor"  nevestu. 
7. Zážitky
Krajina žije z cestovného ruchu, a tak ponúka nekonečne veľa atrakcií (nielen) pre turistov. Zažijete tu veci, ktoré by ste u nás, v strednej Európe, ťažko hľadali. O čom hovorím? Napríklad o plávaní s delfínmi, pozorovaní veľrýb, potápaní sa v klietke so žralokmi, prechádzaní sa po ľadovci, skočení si bungee jumpingu. Takisto si tu môžete vlastnoručne ostrihať zélandsku ovcu, zájsť na rugbyový zápas alebo sa vydať na niekoľkohodinový či -denný trek s dychvyrážajúcim výhľadom. Je toho naozaj veľa. Na nevšedné zážitky zo Zélandu sa len tak nezabúda. 

Pohľad z Avalanche Peak-u (1833m), Arthur's Pass
2 komentáre:

  1. Po tomto príspevku sa tam chcem odsťahovať tuším :DD Smutná som síce veľmi, že si tak ďaleko, ale som rada, že ťa tam život baví <3

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem, Miši. :) Si super. No, tá ďiaľka je naprd. Asi by som mala napísať aj o tom...:(

      Odstrániť

Menovky